s. Beata Kruszewska RMI

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej

Misjonarki Klaretynki

Honduras, diecezja San Pedro Sula

Do Fundacji Misjonarzy Klaretynów “Zostaw Ślad”

Szczęść Boże,

W pierwszych słowach chciałabym podziękować Fundacji „Zostaw Ślad” oraz wszystkim, którzy ją wspierają swoimi ofiarami za pomoc dla projektu „Matki Nauczycielki” w San Pedro Sula w Hondurasie.

Edukacja w Hondurasie nie jest obowiązkowa i władze państwowe nie zapewniają jej w wystarczającym wymiarze na żadnym poziomie edukacyjnym. Sprowadza się to do tego, ze szkoła dla wielu pozostaje marzeniem.

Projekt „Matki Nauczycielki”  oferuje edukacje na etapie przedszkolnym (nasze zerówki) około pięciuset uczniom, w 21 placówkach w diecezji San Pedro Sula, rozmieszczonych w najuboższych regionach. Nauczycielki (ok 170 kobiet) to matki dzieci, lub inne kobiety z tych samych środowisk. Są to panie, które najczęściej nie posiadają wykształcenia nawet na poziomie podstawowym ale znając jego wartość chcą pomagać najmłodszym. Pracują jako wolontariuszki, dzień lub dwa w tygodniu. Same się uczą, kształcą i formują, aby móc zostać nauczycielkami w projekcie. „Matki Nauczycielki” działają od 25 lat.

W tym roku tak trudnym dla wszystkich na całym świecie z powodu pandemii, Honduras doświadcza dodatkowych trudności. W pierwszych dniach listopada nawiedził Honduras Huragan Eta, który spowodował powodzie, niestety w chwili obecnej wchodzi na ląd kolejny huragan Iota, który ponownie dotknie Honduras. W czasie pierwszego huraganu 51 matek Nauczycielek oraz ok 150 rodzin naszych uczniów straciło na skutek powodzi cały swój dobytek, a 5 z naszych przedszkoli zostało całkowicie zalanych. Straciliśmy całe wyposażenie.

Zwracam się z gorącą prośbą o pomoc w odrestaurowaniu naszych przedszkoli i ponownym ich wyposażeniu.

Wdzięczna za każdą pomoc

s. Beata Kruszewska Misjonarka Klaretynka

nr konta na które można składać ofiary (Konto Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Klaretynek)

PEKAO S.A. X oddz. W Warszawie